<
>

Boxing schedule

To go directly to a particular month, click the links below:

MAY | JUNE | JULY | AUGUST | SEPTEMBER | OCTOBER | NOVEMBER | DECEMBER

April 18: Grozny, Russia (KlowdTV)

  • Apti Davtaev vs. Pedro Otas, 10 rounds, heavyweights

  • Umar Salamov vs. Norbert Dabrowski, 10 rounds, light heavyweights

  • Aslambek Idigov vs. Ronny Landaeta, 10 rounds, super middleweights

April 19: Liverpool, England

  • Jazza Dickens vs. Nasibu Ramadhan, 10 rounds, featherweights

  • Alex Dickinson vs. Dorian Darch, 8 rounds, heavyweights

  • James Metcalf vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights

  • Raza Hamza vs. Edwin Tellez, 6 rounds, featherweights

  • Nathasha Jonas vs. Bianka Majlath, 6 rounds, female lightweights

  • Sahir Iqbal vs. Damian Esquisabel, 6 rounds, welterweights

  • Brian Rose vs. Nikola Matic, 6 rounds, middleweights

April 19: Ontario, Calif. (ThompsonBoxing.com)

  • Erick Ituarte vs. Jose Estrella, 10 rounds, featherweights

  • Richard Brewart vs. Adan Ahumada, 4 rounds, junior middleweights

  • Luis Lopez vs. Luis Acuna Rojas, 4 rounds, welterweights

  • Oscar Torres vs. Thomas Hawkins, 4 rounds, heavyweights

  • Chris Crowley vs. Davonte McCowen, 4 rounds, lightweights

April 20: New York (PPV, prelims ESPN2)

  • Title fight: Terence Crawford vs. Amir Khan, 12 rounds, for Crawford's WBO welterweight title

  • Teofimo Lopez vs. Edis Tatli, 12 rounds, lightweights

  • Shakur Stevenson vs. Christopher Diaz, 10 rounds, featherweights

  • Felix Verdejo vs. Bryan Vasquez, 10 rounds, lightweights

  • Carlos Adames vs. Frank Galarza, 10 rounds, junior middleweights

  • Lawrence Newton vs. Jonathan Garza, 6 rounds, bantamweights

  • Vikas Krishan vs. Noah Kidd, 6 rounds, junior middleweights

  • Edgar Berlanga vs. Samir dos Santos Barbosa, 8 rounds, super middleweights

  • Larry Fryers vs. Dakota Polley, 4 or 6 rounds, junior welterweights

April 20: Carson, Calif. (Fox/Fox Deportes)

  • Danny Garcia vs. Adrian Granados, 12 rounds, welterweights

  • Andy Ruiz Jr. vs. Alexander Dimitrenko, 10 rounds, heavyweights

  • Title fight: Brandon Figueroa vs. Yonfrez Parejo, 12 rounds, for vacant WBA interim junior featherweight title

  • Jeison Rosario vs. Jorge Cota, 10 rounds, middleweights

  • Alfredo Angulo vs. Evert Bravo, 10 rounds, super middleweights

  • Karlos Balderas vs. Luis May, 6 or 8 rounds, lightweights

  • Title fight: Ricardo Espinoza vs. John Riel Casimero, 12 rounds, for vacant WBO interim bantamweight title

  • Omar Juarez vs. Dwayne Bonds, 8 rounds, junior welterweights

  • Shon Mondragon vs. Hugo Rodriguez, 4 rounds, junior featherweights

  • Ricky Lopez vs. Joe Perez, 10 rounds, junior lightweights

  • Raymond Murattala vs. Jose Cen Torreds, 6 rounds, junior welterweights

  • Rolando Romero vs. Andres Figueroa, 6 rounds, lightweights

  • Nelson Hampton vs. Phillip Bounds, 4 rounds, lightweights

April 20: London (DAZN)

  • Dave Allen vs. Lucas Browne, 12 rounds, heavyweights

  • Derek Chisora vs. Senad Gashi, 10 rounds, heavyweights

  • Joe Cordina vs. Andy Townend, 12 rounds, for vacant British lightweight title

  • Josh Kelly vs. Przemyslaw Runowski, 10 rounds, welterweigths

  • Conor Benn vs. Josef Zahradnik, 8 rounds, welterweights

  • Shannon Courtenay vs. Roz Mari Silyanova, 4 rounds, female bantamweights

  • Oli Edwards vs. TBA, 4 rounds, bantamweights

  • Nikita Ababiy vs. Borislav Zankov, 4 rounds, middleweights

  • Sam Cox vs. Georgi Georgiev, 4 rounds, middleweights

  • Sam Hyde vs. TBA, 6 rounds, cruiserweights

  • John Harding Jr. vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights

April 20: San Antonio

  • Luis Villareal vs. Jimmie Strickland, 6 rounds, middleweights

  • Gilbert Venegas Jr. vs. Adam Ealoms, 4 rounds, welterweights

  • Hector Coronado vs. Jesus Angulo, 4 rounds, welterweights

  • Richard Medina vs. Alejandro Moreno, 4 rounds, featherweights

April 20: Atotonilco el Alto, Mexico

  • Monserrat Alarcon vs. Nora Cardoza, 10 rounds, female strawweights

April 24: Chonburi, Thailand

  • Title fight: Wanheng Menayothin vs. Tatsuya Fukuhara, rematch, 12 rounds, for Menayothin's WBC strawweight title

April 25: Las Vegas (UFC Fight Pass)

  • Connor Coyle vs. Robert Burwell, 8 rounds, middleweights

  • Merkhrubon Sanginov vs. TBA, 8 rounds, middleweights

  • Antonio Williams vs. TBA, 8 rounds, lightweights

  • Jerrico Walton vs. TBA, 8 rounds, welterweights

  • Rosalinda Rodriquez vs. TBA, 8 rounds, female bantamweights

  • Ricardo Lucio Galvan vs. TBA, 4 rounds, featherweights

April 25: Indio, Calif.

  • Steve Claggett vs. Yves Ulysse Jr., rematch, 10 rounds, junior welterweights

  • Oscar Negrete vs. Joshua Franco, rematch, 10 rounds, bantamweights

  • Alexis Rocha vs. Shoki Sakai, 10 rounds, welterweights

  • Marlen Esparza vs. TBA, 8 rounds, female flyweights

  • Mike Reed vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights

  • Kevin Ventura vs. Josh Hernandez, 6 rounds, lightweights

  • Raul Curiel vs. Andrew Rodgers, 6 rounds, welterweights

  • Anthony Reyes vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights

  • Anthony Garnica vs. TBA, 4 rounds, featherweights

April 25: Brescia, Italy

  • Luca Rigoldi vs. Anthony Settoul, 12 rounds, for Rigoldi's European junior featherweight title

April 26: Inglewood, Calif. (DAZN)

  • Title fight: Srisaket Sor Rungvisai vs. Juan Francisco Estrada, rematch, 12 rounds, for Sor Rungvisai's WBC junior bantamweight title

  • Title fight: Daniel Roman vs. TJ Doheny, 12 rounds, WBA/IBF junior featherweight unification

  • Jessie Vargas vs. Humberto Soto, 10 rounds, junior middleweights

  • Scott Quigg vs. Jayson Velez, 10 rounds, junior lightweights

  • Anthony Sims Jr. vs. TBA, 10 rounds, super middleweights

  • Shakhram Giyasov vs. Emmanuel Taylor, 10 rounds, junior welterweights

  • Diego Pacheco vs. Guillermo Maldonado, 4 rounds, middleweights

  • Austin Williams vs. TBA, 4 rounds, middleweights

  • Alberto Melian vs. Issac Zarate, 10 rounds, junior featherweights

  • Ronnie Rios vs. Daniel Olea, 8 rounds, junior featherweights

April 26: Florence, Italy (DAZN)

  • Fabio Turchi vs. Jean Jacques Olivier, 12 rounds, cruiserweights

  • Orlando Fiordigiglio vs. Stephen Danyo, 12 rounds, junior middleweights

  • Allesandro Riguccini vs. Ivan Alvarez, 12 rounds, welterweights

  • Emanuele Blandamura vs. TBA, 6 rounds, middleweights

  • Devis Boschiero vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights

  • Matteo Signani vs.TBA, 6 rounds, middleweights

  • Mohammed Obbadi vs. TBA, 6 rounds, flyweights

  • Mirko Natalizi vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights

April 26: Philadelphia

  • Malik Hawkins vs. Fabian Lyimo, 8 rounds, welterweights

  • Branden Pizarro vs. Tre'Sean Wiggins, 8 rounds, junior welterweights

  • Gadwin Rosa vs. Sulaiman Segawa, 8 rounds, junior lightweights

  • Darmani Rock vs. Mike Bissett, 8 rounds, heavyweights

  • Fanlong Meng vs. Daniel Najera, 8 rounds, light heavyweights

  • Christian Tapia vs. Raul Chirino, 6 rounds, lightweights

  • Miguel Cartagena vs. TBA, 6 rounds, flyweights

  • Benny Sinakin vs. Patrick Pierre, 4 rounds, light heavyweights

  • Josue Rosa vs. Lucky Holt, 4 rounds, bantamweights

  • Thyler Williams vs. TBA, 4 rounds, welterweights

  • Malik Warren vs. TBA, 4 rounds, lightweights

April 26: Managua, Nicaragua

  • Rene Alvarado vs. Eusebio Osejo, 8 rounds, junior lightweights

  • Marcio Soza vs. Jose Perez, 10 rounds, junior lightweights

  • Kevyn Lara vs. Jose Rizo, 8 rounds, bantamweights

  • Winston Campos vs. Rudy Cordero, 6 rounds, junior welterweights

  • Levis Morales vs. Elicer Lanzas, 6 rounds, welterweights

  • Elisson Marquez vs. Julio Tercero, 6 rounds, junior lightweights

  • Winston Guerrero vs. Harvy Calero, 6 rounds, junior bantamweights

  • Jerson Ortiz vs. Alicides Martinez, 6 rounds, flyweights

April 26: Lincoln, R.I.

  • Jamaine Ortiz vs. Vitor Jones, 8 rounds, lightweights

  • Ricky De Los Santos vs. German Merez, 8 rounds, featherweights

  • Marquis Bates vs. Wilfredo Pagan, 6 rounds, welterweights

  • Vicor Reynoso vs. Yasmani Pedroso, 4 rounds, junior middleweights

  • Nicholas Briggs vs. Latorie Woodberry, 4 rounds, welterweights

  • Michael Valentin vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights

  • Lamont Powell vs. TBA, 4 rounds, junior middlweights

  • Anthony Concepcion vs. Leonardo Ladeira, 4 rounds, middleweights

  • Wilson Mascarenhas vs. Joseph Clark, 4 rounds, junior welterweights

April 27: London (ESPN+)

  • Daniel Dubois vs. Richard Lartey, 10 rounds, heavyweights

  • Lerrone Richards vs. Tommy Langford, 12 rounds, super middleweights

  • Jack Catterall vs. TBA, 10 rounds, junior welterweights

  • Sunny Edwards vs. TBA, 10 or 12 rounds, junior bantamweights

  • Zak Chelli vs. Jimmy Smith, 10 rounds, super middleweights

  • Archie Sharp vs. TBA, 8 rounds, junior lightweights

  • Bilal Ali vs. TBA, 4 rounds, lightweights

April 27: Lafayette, La. (DAZN)

  • Title fight: Kiryl Relikh vs. Regis Prograis, 12 rounds, for Relikh's WBA junior welterweight title, World Boxing Super Series semifinals

  • Title fight: Zolani Tete vs. Nonito Donaire, 12 rounds, WBO/WBA bantamweight unification, World Boxing Super Series semifinals

  • Sonny Fredrickson vs. TBA, 10 rounds, junior welterweights

  • Nikolai Potapov vs. Stephon Young, 10 rounds, bantamweights

  • Selina Barrios vs. Melissa Hernandez, 6 rounds, female lightweights

  • Jonathan Montrel vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

  • Sean Hemphill vs. TBA, 4 rounds, light heavyweights

  • Mason Menard vs. Ariel Vasquez, 6 rounds, lightweights

  • Jeremy Hill vs. Kaylyn Alfred, 4 rounds, welterweights

April 27: Las Vegas (Showtime)

  • Title fight: Robert Easter Jr. vs. Rances Barthelemy, 12 rounds, for vacant WBA "regular" lightweight title

  • Viktor Postol vs. Mohamed Mimoune, 12 rounds, WBC junior welterweight eliminator

  • Efe Ajagba vs. Michael Wallisch, 10 rounds, heavyweights

  • Terrel Williams vs. Justin DeLoach, 10 rounds, welterweights

  • Jezzrel Corrales vs. Richard Zamora, 8 rounds, lightweights

  • Javier Encarnacion vs. Jose Bustos, 8 rounds, featherweights

  • Yovani Rodarte vs. Clay Burns, 6 rounds, lightweights

  • Flavio Rodriguez vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights

  • Daniel Guzman vs. Hugo Rodriguez, 4 rounds, bantamweights

  • Burley Brooks vs. TBA, 4 rounds, heavyweights

April 30: Panama City, Panama

  • Anselmo Moreno vs. Daniel Colula, 8 rounds, featherweights


May 2: Las Vegas (RingTV.com)

  • Yamaguchi Falcao vs. Chris Pearson 10 rouds, middleweights

May 3: Bethlehem, Pa.

  • Frank De Alba vs. Moises Delgadillo, 10 rounds, junior lightweights

  • Erik Spring vs. Nicholas Hernandez, 8 rounds, junior middleweights

  • Janelson Bocachica vs. TBA, 8 rounds, welterweights

  • Orlando Gonzalez vs. TBA, 8 rounds, featherweights

  • Martino Jules vs. Danny Flores, 6 rounds, junior featherweights

  • Ricky Nuno vs. Rasheed Johnson, 6 rounds, welterweights

  • Jonathan Torres vs. Jerrod Miner, 4 rounds, bantamweights

  • Yeuri Andujar vs. Edgar Cortes, 4 rounds, bantamweights

  • Khainell Wheeler vs. George Sheppard, 4 rounds, super middleweights

  • Juan Gonzalez vs. TBA, 4 rounds, welterweights

May 4: Stockton, Calif. (ESPN/ESPN Deportes)

  • Title fight: Artur Beterbiev vs. "Hot Rod" Radivoje Kalajdzic, 12 rounds, for Beterbiev's IBF light heavyweight title

  • Title fight: Jerwin Ancajas vs. Ryuichi Funai, 12 rounds, for Ancajas' IBF junior bantamweight title

  • Gabriel Flores Jr. vs. Eduardo Pereira, 6 rounds, lightweights

  • Felix Valera vs. TBA, 10 rounds, light heavyweights

  • Vislan Dalkhaev vs. Vincent Jennings, 8 rounds, junior featherweights

  • Isidro Ochoa vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights

  • Quilisto Madera vs TBA, 6 rounds, middleweights

  • Movladdin Biyarslanov vs. TBA 4 rounds, junior welterweights

  • Blake McKernan vs. TBA, 8 rounds, cruiserweights

  • Marco Antonio Arroyo vs. TBA, 4 rounds, flyweights

May 4: Las Vegas (DAZN)

  • Title fight: Canelo Alvarez vs. Daniel Jacobs, 12 rounds, WBC/WBA/IBF middleweight unification

  • Vergil Ortiz Jr. vs. Mauricio Herrera, 10 rounds, welterweights

  • Pablo Cesar Cano vs. Michael Perez, 10 rounds, junior welterweights

  • Joseph Diaz Jr. vs. Freddy Fonseca, 10 rounds, junior lightweights

  • Sadam Ali vs. Anthony Young, 10 rounds, welterweights

  • Lamont Roach Jr. vs. Jonathan Oquendo, 10 rounds, junior lightweights

  • Alexis Espino vs. TBA, 4 rounds, super middleweights

May 4: Brussels, Belgium

  • Joel Tambwe Djeko vs. Ricardo Snijders, 12 rounds, cruiserweights

May 4: Kinshasa, Congo

  • Ilunga Makabu vs. Mike Perez, 12 rounds, cruiserweights

May 4: Frankfurt, Germany

  • Leon Bunn vs. Leon Harth, 10 rounds, light heavyweights

  • Kem Ljungquist vs. Dominik Musil, 8 rounds, heavyweights

  • Anthony Yigit vs. Sandro Hernandez, 8 rounds, junior welterweights

  • Albon Pervizaj vs. Gabriel Enguema, 8 rounds, heavyweights

May 10: Nottingham, England (DAZN)

  • Jordan Gill vs. Enrique Tinoco, 12 rounds, featherweights

  • Leigh Wood vs. Ryan Doyle, 12 rounds, for Wood's Commonwealth featherweight title

  • Felix Cash vs. TBA, 12 rounds, for Cash's Commonwealth middleweight title

  • Dalton Smith vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

  • Fabio Wardley vs. TBA, 6 rounds, heavyweights

  • Raymond Ford vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights

  • Terri Harper vs. TBA, 10 rounds, female lightweights

  • Charles Frankham vs TBA, 4 rounds, junior lightweigts

May 10: Springfield, Mass. (UFC Fight Pass)

  • Abraham Nova vs. TBA, 10 rounds, junior lightweights

  • Carlos Gongora vs. Damien Ezequiel Bonelli, 8 rounds, middleweights

  • William Foster III vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights

  • Luis Arcon vs. Jose Aubel, 6 rounds, welterweights

  • James Perella vs. TBA, 4 rounds, welterweights

  • DJ Whitley vs. TBA, 4 rounds, welterweights

May 10: London

  • Ultimate Boxxer (one-night middleweight tourmanent, all bouts 3 rounds, draw TBA): Joe Hurn, Tey-Lynn Jones, Derrick Osaze, Grant Dennis, Keiron Conway, Josh Groombridge, Sean Phillips, Kaan Hawaes

May 10: Philadelphia

  • Kalvin Henderson vs. Antowyan Aikens, 8 rounds, super middleweights

  • Brandon Robinson vs. DeVaun Lee, 8 rounds, super middleweights

  • Raeese Aleem vs. Ramiro Robles, 8 rounds, junior featherweights

  • Alycia Baumgardner vs. Gabriella Mezei, 6 rounds, female lightweights

  • Antonio DuBose vs. TBA, 6 rounds, featherweights

  • James Martin vs. Kashon Hutchinson, 6 rounds, welterweights

  • Paul Kroll vs. Vincent Floyd, 6 rounds, welterweights

  • LaQuan Evans vs. Brandon Bey, 4 rounds, middleweights

  • Ryan Umberger vs. Daryl Fenton, 4 rounds, middleweights

May 11: Tucson, Ariz. (ESPN/ESPN Deportes)

  • Title fight: Miguel Berchelt vs. Francisco Vargas, rematch, 12 rounds, for Berchelt's WBC junior lightweight title

  • Title fight: Emanuel Navarrete vs. Isaac Dogboe, rematch, 12 rounds, for Navarrete's WBO junior featherweight title

May 11: Fairfax, Va. (Fox/Fox Deportes)

  • Title fight: Jarrett Hurd vs. Julian Williams, 12 rounds, for Hurd's IBF/WBA junior middleweight title

  • Mario Barrios vs. Juan Jose Velasco, 10 rounds, junior welterweights

  • Matt Korobov vs. Immanuwel Aleem, 10 rounds, middleweights

  • Stephen Fulton vs. Paulus Ambunda, 12 rounds, featherweights

  • Ahmed Elbiali vs. Jaime Solorio, 8 or 10 rounds, light heavyweights

  • Lorenzo Simpson vs. Lorawnt T. Nelson, 4 rounds, middleweights

  • Alexandru Marin vs. Luis Concepcion, 10 rounds, junior bantamweights

  • Greg Outlaw vs. Martin Matamala, 8 rounds, junior welterweights

  • Demond Nicholson vs. Ernest Amuzu, 10 rounds, super middleweights

  • Dravontay Rawls vs. Jonathan Perez, 8 rounds, lightweights

  • Aaron Anderson vs. Carlos Galindo, 4 round, junior middleweights

  • Mark Duncan vs. Kevin Womack, 6 rounds, junior middleweights

May 11: Brentwood, England

  • MTK Global Boxing

May 11: Magdeburg, Germany

  • Robin Krasniqi vs. Stefan Haertel, 12 rounds, for Krasniqi's European super middleweight title

May 13: Tokyo

  • Title fight: Moruti Mthlane vs. Masayuki Kuroda, 12 rounds, for Mthlane's IBF flyweight title

May 15: Sydney, Australia

  • Tim Tszyu vs. Joel Camilleri, 10 rounds, junior middleweights

May 16: TBA

  • Golden Boy DAZN Thursday Night Fights

May 17: Belfast, Northern Ireland (ESPN+)

  • Ryan Burnett vs. Jelbirt Gomera, 12 rounds, junior featherweights

  • Marco McCullough vs. Declan Geraghty, 12 rounds, junior lightweights

May 18: Stevenage, England (ESPN+)

  • Title fight: Billy Joe Saunders vs. Shefat Isufi,12 rounds, for vacant WBO interim super middleweight title

May 18: New York (Showtime)

  • Title fight: Deontay Wilder vs. Dominic Breazeale, 12 rounds, for Wilder's WBC heavyweight title

May 18: Glasgow, Scotland (DAZN)

  • Title fight: Emmanuel Rodriguez vs. Naoya Inoue, 12 rounds, for Rodriguez's IBF bantamweight title, World Boxing Super Series semifinals

May 18: Washington, D.C.

  • Dominic Wade vs. TBA, 10 rounds, super middleweights

  • Tiara Brown vs. TBA, 10 rounds, female junior lightweights

May 18: Hockessin, Del.

  • Hector Camacho Jr. vs. Victor Abreu, 8 rounds, middleweights

  • Kyrone Davis vs. TBA, 8 rounds, middleweights

  • Ismael Garcia vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights

  • Dan Biddle vs. Anthony Caputo Smith, 8 rounds, heavyweights

  • Joey Tiberi vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

May 18: Norfolk, Va.

  • Jerry Forrest vs. TBA, 10 rounds, heavyweights

  • Thomas LaManna vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights

  • Chazz Witherspoon vs. TBA, 8 rounds, heavyweights

  • Derrick Webster vs. TBA, 8 rounds, super middleweights

  • Roger Belch vs. TBA, 6 rounds, lightweights

May 18: Hawaiian Gardens, Calif.

  • Gardens Casino Fight Night

May 18: Aarhus, Denmark

  • Mateo Damian Veron vs. Lolenga Mock, rematch, 12 rounds, super middleweights

May 19: Kobe, Japan

  • Title fight: Felix Alvarado vs. Reiya Konishi, 12 rounds, for Alvarado's IBF junior flyweight title

May 25: Kissimmee, Fla. (ESPN/ESPN Deportes)

  • Title fight: Masayuki Ito vs. Jamel Herring, 12 rounds, for Ito's WBO junior lightweight title

  • Jose Pedraza vs. Antonio Lozada, 10 rounds, lightweights

  • Jeyvier Contron vs. Koki Eto, 10 rounds, junior bantamweights

  • Yomar Alamo vs. TBA, 10 rounds, junior welterweights

  • Adam Lopez vs. Jean Carlos Rivera, 10 rounds, featherweights

  • Steven Nelson vs. Victor Darocha, 8 rounds, light heavyweights

  • Edgar Berlanga vs. Gyorgy Varju, 8 rounds, middleweights

  • Henry Leobron vs. Luis Ruiz Lizarraga Jr., 6 rounds, junior lightweights

May 25: Biloxi, Miss. (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • Austin Trout vs. Terrell Gausha, 10 rounds, junior middleweights

  • Chordale Booker vs. Wale Omotoso, 10 rounds, junior middleweights

  • Eimantas Stanionis vs. TBA, 8 or 10 rounds, welterweights

May 25: Oxon Hill, Md. (DAZN)

  • Oleksandr Usyk vs. Carlos Takam, 12 rounds, heavyweights

  • Michael Hunter vs. TBA, 10 or 12 rounds, heavyweights

  • Filip Hrgovic vs. TBA, 10 or 12 rounds, heavyweights

May 31: Windham, N.H.

  • Joshua Orta vs. Ernesto Ornelas, 4 rounds, junior lightweights

  • Harry Gigliotti vs. Kris Jacobs, 4 rounds, welterweights

  • Julio Perez Campusano vs. Erik Plumeri, 4 rounds, super middleweights

  • Kimberly Wabik vs. Crystal Byers, 4 rounds, female lightweights

  • Ryan Dibartolomeo vs. Llamar Kelly, 4 rounds, welterweights

  • Dominic Monzione vs. Andre Belcarris, 4 rounds, junior welterweights

  • Brandon Higgins vs. Demetris Williams, 4 rounds, welterweights


June 1: Cardiff, Wales (ESPN+)

  • Jay Harris vs. Angel Moreno, 12 rounds, for vacant European flyweight title

  • Craig Evans vs. Stephen Ormond, rematch, 12 rounds, lightweights

June 1: New York (DAZN)

  • Title fight: Anthony Joshua vs. Jarrell "Big Baby" Miller, 12 rounds, for Joshua's IBF/WBA/WBO heavyweight title

  • Title fight: Callum Smith vs. TBA, 12 rounds, for Smith's WBA super middleweight title

  • Title fight: Katie Taylor vs. Delfine Persoon, 10 rounds, WBA/WBO/IBF/WBC women's lightweight unification

June 1: TBA (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • Devon Alexander vs. Ivan Redkach, 10 rounds, welterweights

June 7: Verona, N.Y.

  • Zab Judah vs. Cletus Seldin, 10 or 12 rounds, junior welterweights

  • James "Buddy" McGirt Jr. vs. David Papot, 10 or 12 rounds, middleweights

June 8: Reno, Nev. (ESPN/ESPN Deportes)

  • Title fight: Oscar Valdez vs. TBA, 12 rounds, for Valdez's WBO featherweight title

June 8: New York (DAZN)

  • Gennady Golovkin vs. Steve Rolls, 12 rounds, super middleweights

June 8: Kempton Park, South Africa

  • Keven Lerena vs. Vasil Ducar, 12 rounds, cruiserweights

June 9: Canastota, NY

  • 30th annual International Boxing Hall of Fame inductions

June 12: Nantes, France

  • Georges Ory vs. Thomas Masson, 12 rounds, for Ory's European bantamweight title

June 13: TBA

  • Golden Boy DAZN Thursday Night Fights

June 15: Las Vegas (ESPN+)

  • Tyson Fury vs. Tom Schwarz, 12 rounds, heavyweights

  • Sonny Conto vs. TBA, 4 rounds, heavyweights

June 15: Leeds, England (ESPN+)

  • Title fight: Josh Warrington vs. Kid Galahad, 12 rounds, for Warrington's IBF featherweight title

June 15: Riga, Latvia (DAZN)

  • Mairis Briedis vs. Krzysztof Glowacki, 12 rounds, cruiserweights, World Boxing Super Series semifinals

  • Yunier Dorticos vs. Andrew Tabiti, 12 rounds, cruiserweights, World Boxing Super Series semifinals

June 15: Tweed Heads, Australia

  • Reagan Dessaix vs. Michaell Whitelaw, 10 rounds, light heavyweights

June 19: Osaka, Japan (UFC Fight Pass)

  • Title fight: Aston Palicte vs. Kazuto Ioka, 12 rounds, for vacant WBO junior bantamweight title

June 21: Indio, Calif. (DAZN)

  • Title fight: Andrew Cancio vs. Alberto Machado, rematch, 12 rounds, for Cancio's WBA "regular" junior lightweight title

  • Title fight: Angel Acosta vs. TBA, 12 rounds, for Acosta's WBO junior flyweight title

June 22: Glasgow, Scotland (ESPN+)

  • Kieran Smith vs. Michael McGurk, 12 rounds, junior middleweights

June 22: Horsens, Denmark

  • Title fight: Dina Thorslund vs. April Adams, 10 round, for Thorslund's WBO women's junior featherweight title

June 22: Torrelavega, Spain

  • Sergio Garcia vs. TBA, 12 rounds, for Garcia's European junior middleweight title

June 23: TBA (Fox/Fox Deportes)

  • PBC on Fox

June 28: TBA (ESPN/ESPN Deportes)

  • Top Rank Boxing

June 28: Manchester, England

  • Ultimate Boxxer (one-night cruiserweight tourmanent, all bouts 3 rounds, draw TBA)


July 6: Santa Fe, Argentina

  • Carlos Monzon Super 8 Middleweight Tournament finals

July 6: Hamburg, Germany

  • Thulani Mbenge vs. Sebastian Formella, 12 rounds, welterweights

July 6: Nur-Sultan, Kazakhstan (ESPN+)

  • MTK Global Boxing

July 12: Hollywood, Fla. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

July 13: TBA (ESPN/ESPN Deportes)

  • Top Rank Boxing

July 13: Minneapolis (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • Jamal James vs. TBA, 10 rounds, welterweights

July 13: Toowoomba, Australia

  • Will Nasio vs. Herman Ene Purcell, 8 rounds, heavyweights

  • Jamie Hilt vs. Ashley Huston, 8 rounds, junior welterweights

July 18: TBA

  • Golden Boy DAZN Thursday Night Fights

July 19: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

July 20: TBA (Fox/Fox Deportes)

  • PBC on Fox

July 26: Kissimmee, Fla. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo


Aug. 2: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

Aug. 3: TBA (Fox/Fox Deportes)

  • PBC on Fox

Aug. 3: Hawaiian Gardens, Calif.

  • Gardens Casino Fight Night

Aug. 22: TBA

  • Golden Boy DAZN Thursday Night Fights

Aug. 24: TBA (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • PBC on FS1


Sep. 1: TBA (Fox/Fox Deportes)

  • PBC on Fox

Sep. 21: TBA (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • PBC on FS1

Sept. 26: TBA

  • Golden Boy DAZN Thursday Night Fights


Oct. 4: Kissimmee, Fla. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

Oct. 11: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

Oct. 18: Niagara Falls, N.Y. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

Oct. 24: TBA

  • Golden Boy DAZN Thursday Night Fights

Oct. 25: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo


Nov. 9: TBA (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • PBC on FS1

Nov. 9: Hawaiian Gardens, Calif.

  • Gardens Casino Fight Night

Nov. 14: TBA

  • Golden Boy DAZN Thursday Night Fights


Dec. 5: TBA

  • Golden Boy DAZN Thursday Night Fights

Dec. 14: TBA (Fox/Fox Deportes)

  • PBC on Fox