<
>

Boxing schedule

A lightweight unification bout between Vasiliy Lomachenko, right, and Teofimo Lopez is a fight boxing fans would like to see this year. Mikey Williams/Top Rank

Want to know what fights are on the horizon? Check out the boxing schedule for 2020.

To go directly to a particular month, click the links below:

Don't have ESPN? Get instant access.

OCTOBER | NOVEMBER | DECEMBER


Key dates:

  • Sept. 26: Uncasville, Connecticut -- Jermall Charlo vs. Sergiy Derevyanchenko, 12 rounds, for Charlo's WBC middleweight title

  • Oct. 17: Las Vegas, Nevada -- Vasiliy Lomachenko vs. Teofimo Lopez Jr., 12 rounds, for Lomachenko's WBO and WBA titles and Lopez's IBF title

  • Oct. 24: Uncasville, Connecticut -- Gervonta Davis vs. Leo Santa Cruz, 12 rounds, for Davis' WBA lightweight title and Santa Cruz's WBA junior lightweight title

  • Oct. 31: Las Vegas, Nevada -- Naoya Inoue (19-0, 16 KOs) vs. Jason Moloney (21-1, 18 KOs), 12 rounds, for Inoue's IBF/WBA bantamweight titles

  • Nov. 21: TBA -- Errol Spence Jr. vs. Danny Garcia, 12 rounds, for Spence's IBF and WBC welterweight titles

  • Nov. 21: TBA -- Alexander Povetkin vs. Dillian Whyte II, 12 rounds, heavyweights

  • Nov. 28: Carson, California -- Mike Tyson vs. Roy Jones Jr., 8 rounds exhibition, heavyweights


Full schedule:

Sept. 25: Tijuana, Mexico

  • Julio Cesar Chavez Jr. vs. Mario Abel Cazares, 10 rounds, light heavyweights

  • Julio Cesar Chavez Sr. vs. Jorge Arce, exhibition

  • Yamileth Mercado vs. Dayanna Gonzalez, 8 rounds, female featherweights

  • Karim Arce vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights

  • Jose Luis Castillo romero vs. TBA, 6 rounds, lightweights

Sept. 26: London (ESPN+)

  • Title fight: Josh Taylor vs. Apinun Khongsong, 12 rounds, for Taylor's IBF/WBA junior welterweight title

  • Charlie Edwards vs. Kyle Williams, 10 rounds, bantamweights

  • David Oliver Joyce vs. Ionut Baluta, 10 rounds, junior featherweights

  • Willy Hutchinson vs. TBA, 10 rounds, super middleweights

  • George Davey vs. Jeff Thomas, 4 rounds, junior middleweights

  • Eithan James vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

Sept. 26: Uncasville, Connecticut (Showtime/PBC PPV)

  • Title fight: Jermall Charlo vs. Sergiy Derevyanchenko, 12 rounds, for Charlo's WBC middleweight title

  • Title fight: Jermell Charlo vs. Jeison Rosario, 12 rounds, WBC, WBA and IBF junior middleweight unification fight

  • Title fight: Brandon Figueroa vs. Damien Vasquez, 12 rounds, for Figueroa's WBA "regular" junior featherweight title

  • Title fight: John Riel Casimero vs. Duke Micah, 12 rounds, for Casimero's WBO bantamweight title

  • Title fight: Mario Barrios vs. Ryan Karl, 12 rounds, for Barrios' WBA "regular" junior welterweight title

  • Title fight: Luis Nery vs. Aaron Alameda, 12 rounds, for vacant WBC junior featherweight title

  • Daniel Roman vs. Juan Carlos Payano, 12 rounds, junior featherweights

  • Bakhram Murtazaliev vs. Manny Woods, 10 rounds, junior middleweights

Sept. 26: Munich, Germany (DAZN)

  • Title fight: Yuniel Dorticos vs. Mairis Briedis, 12 rounds, for Dorticos' IBF cruiserweight titlte -- World Boxing Super Series final

  • Denis Radovan vs. Robert Talarek, 10 rounds, middleweights

  • Leon Bunn vs. Timo Laine, 8 rounds, super middleweights

  • Sophie Alisch vs. Edina Kiss, 8 rounds, female featherweights

Sept. 30: London (ESPN+)

  • Ryan Walsh vs. Jazza Dickens, 10 rounds, Golden Contract tournament -- featherweight final

  • Ohara Davies vs. Tyrone McKenna, 10 rounds, Golden Contract tournament -- junior lightweight final

  • Liam Conroy vs. Serge Michel, 10 rounds, Golden Contract light heavyweight semifinals

  • Ben Fail vs. Robbie Chapman, 4 rounds, middleweights

  • William Hamilton vs. TBA, 4 rounds, cruiserweights

  • Steven Ward vs. Jone Volau, 8 rounds, cruiserweights


OCTOBER

Oct. 2: Kissimmee, Fla. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

Oct. 3: Las Vegas (ESPN+)

  • Jose Zepeda vs. Ivan Baranchyk, 10 rounds, junior welterweights

  • Gabriel Flores Jr. vs. Ryan Kielczweski, 8 rounds, lightweights

  • Kingsely Ibeh vs. Guido Vianello, 6 rounds, heavyweights

  • Duke Ragan vs. TBA, 4 rounds, featherweights

  • Haven Brady Jr. vs. TBA, 4 rounds, featherweights

  • Frevian Gonzalez vs. Carlos Marrero, 6 rounds, junior lightweights

  • Mitchell Sipe vs. TBA, 4 rounds, heavyweights

Oct. 3: Los Angeles (Fox Sports 1)

  • Premier Boxing Champions

Oct. 3: Cardiff, Wales

  • Lee Selby vs. George Kambosos Jr., 12 rounds, IBF lightweight eliminator

Oct. 4: London (DAZN)

  • Joshua Buatsi vs. Marko Calic, 10 rounds, light heavyweights

  • Chantelle Cameron vs. Adriana Dos Santos Araujo, 10 rounds, for the vacant WBC junior welterweight title

  • Alen Babic vs. Niall Kennedy, 8 rounds, heavyweights

  • Aqib Fiaz vs. Kane Baker, 8 rounds, lightweights

  • Linus Udofia vs. John Harding Jr., 10 rounds, middleweights

  • John Hedges vs. TBA, 4 rounds, super middleweight

Oct. 7: Uncasville, Conn. (Showtime)

  • Charles Conwell vs. Wendy Toussaint, 10 rounds, middleweights

  • Isaiah Steen vs. Kalvin Henderson, 8 rounds, super middleweights

  • Janelson Figueroa Bocachica vs. Nicklaus Flaz, 8 rounds, welterweights

  • Brandun Lee vs. Jimmy Williams, 8 rounds, welterweights

Oct. 9: Las Vegas (ESPN)

  • Emanuel Navarrete vs. Ruben Villa, 12 rounds, for the vacant WBO featherweight title

Oct. 10: Uncasville, Connecticut (Showtime)

  • Title fight: Sergey Lipinets vs. Kudratillo Abdukakhorov, 12 rounds, for the IBF interim welterweight title

  • Xavier Martinez vs. Claudio Marrero, 10 rounds, junior lightweights

  • Malik Hawkins vs. Subriel Matias, 10 rounds, junior welterweights

Oct. 10: London

  • Liam Williams vs. Andrew Robinson, 12 rounds, for Williams' British middleweight title

  • Anthony Cacace vs. Leon Woodstock, 12 rounds, for Cacace's British welterweight title

  • JJ Metcalf vs. Jack Flatley, 12 rounds, for Metcalf's Commonwealth junior middleweights

  • Nathan Gorman vs. Richard Lartey, 10 rounds, heavyweights

  • Willy Hutchinson vs. TBA, 10 rounds, light heavyweights

  • Dennis McCann vs. Pedro Matos, 6 rounds, bantamweights

  • Ryan Garner vs. TBA, TBA, junior lightweights

  • Mark Chamberlain vs. TBA, TBA, lightweights

  • Micky Burke Jr. vs. TBA, TBA, welterweights

Oct. 16: Kissimmee, Fla. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

Oct. 17: Las Vegas (ESPN/ESPN Deportes)

  • Title fight: Vasiliy Lomachenko vs. Teofimo Lopez, 12 rounds, for Lomachenko's WBO and WBA titles and Lopez's IBF title

  • Arnold Barboza Jr. vs. Alex Saucedo, 10 rounds, junior welterweights

  • Edgar Berlanga vs. Lanell Bellows, 8 rounds, super middleweights

Oct. 17: Newcastle, England (DAZN)

  • Lewis Ritson vs. Miguel Vazquez, 10 rounds, junior welterweights

  • Savannah Marshall vs. Hannah Rankin, 10 rounds, for the vacant WBO middleweight title

  • Joe Laws vs. TBA, 6 rounds, welterweights

  • Qais Ashfaq vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights

  • Ukashir Farooq vs. TBA, 4 rounds, bantamweights

  • Thomas Patrick Ward vs. TBA, 10 rounds, junior featherweights

Oct. 23: Moscow, Russia (ESPN)

  • Title fight: Artur Beterbiev vs. Adam Deines, 12 rounds, for Beterbiev's WBC/IBF light heavyweight titles

  • Maxim Vlasov vs. Umar Salamov, 12 rounds, WBO light heavyweight eliminator

Oct. 23: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

Oct. 23, Mexico City

  • Title fight: Roman "Chocolatito" Gonzalez vs. Israel Gonzalez, 12 rounds, for Roman Gonzalez's WBA junior bantamweight title

  • Title fight: Juan Francisco Estrada vs. Carlos Cuadras, 12 rounds, rematch, for Estrada's WBC junior bantamweight title

Oct. 24: London

  • Joe Joyce vs. Daniel Dubois, 12 rounds, for vacant European heavyweight title

Oct. 24: Uncasville, Connecticut (Showtime/PBC PPV)

  • Title fight: Gervonta Davis vs. Leo Santa Cruz, 12 rounds, for Davis' WBA lightweight title and Santa Cruz's WBA junior lightweight title

Oct. 31: Las Vegas (ESPN)

  • Title fight: Naoya Inoue vs. Jason Moloney, 12 rounds, for Inoue's IBF/WBA bantamweight world titles

Oct. 31: TBA, United Kingdom (DAZN)

  • Oleksandr Usyk vs. Dereck Chisora, 12 rounds, heavyweights


NOVEMBER

Nov. 3: Osaka, Japan

  • Title fight: Hiroto Kyoguchi vs. Thanongsak Simsri, 12 rounds, for Kyoguchi's WBA junior flyweight title

Nov. 4: Los Angeles (Fox Sports 1)

  • Premier Boxing Champions

Nov. 5: Tokyo

  • Masayuki Ito vs. Hironori Mishiro, 10 rounds, lightweights

Nov. 7: Los Angeles (Fox)

  • Premier Boxing Champions

Nov. 14: Los Angeles (Fox Sports 1)

  • Premier Boxing Champions

Nov. 21: TBD (Fox PPV)

  • Title fight: Errol Spence Jr. vs. Danny Garcia, 12 rounds, for Spence's IBF and WBC welterweight titles

Nov. 21: TBA, London

  • Title fight: Alexander Povetkin vs. Dillian Whyte, rematch, 12 rounds, for Povetkin's WBC interim heavyweight title

Nov. 28: Carson, Calif. (PPV)

  • Mike Tyson vs. Roy Jones Jr., 8 rounds exhibition, heavyweights

  • Badou Jack vs. Blake McKernan, 8 rounds, light heavyweights

  • Jamaine Ortiz vs. Nahir Albright, 8 rounds, lightweights

  • Irvin Gonzalez vs. Edward Vasquez, 8 rounds, featherweights

  • Giuseppe Cusumano vs. Nick Jones, 8 rounds, heavyweights

  • Jake Paul vs. Nate Robinson, 6 rounds, light heavyweights

Nov. 28: Uncasville, Connecticut (Showtime)

  • Title fight: Chris Colbert vs. Jaime Arboleda, 12 rounds, for Colbert's WBA interim junior lightweight title

  • Richardson Hitchins vs. Argenis Mendez, TBA, junior welterweights


DECEMBER

Dec. 12: Uncasville, Connecticut (Showtime)

  • Title fight: Nordine Oubaali vs. Nonito Donaire, 12 rounds, for Oubaali's WBC bantamweight title