<
>

Boxing schedule

Shakur Stevenson defends his WBO featherweight world title against Miguel Marriaga on Saturday, March 14. Mikey Williams/Top Rank

Want to know what fights are on the horizon? Check out the boxing schedule for 2020.

To go directly to a particular month, click the links below:

MARCH | APRIL | MAY | JUNE | AUGUST | SEPTEMBER | OCTOBER | DECEMBER


Key dates:

  • Feb. 29: Frisco, Texas -- Mikey Garcia vs. Jessie Vargas, 12 rounds, welterweights

  • April 25: Las Vegas -- Naoya Inoue vs. John Riel Casimero, 12 rounds, IBF/WBA/WBO bantamweight unification. (ESPN+/prelims ESPN2)


Full schedule:

Feb. 28: Las Vegas (Showtime)

  • Keith Hunter vs. Sanjarbek Rakhmanov, rematch, 10 rounds, junior welterweights

  • Richardson Hitchins vs. Nick DeLomba, 10 rounds, welterweights

  • Kevin Newman II vs. Genc Pllana, 10 rounds, super middleweights

  • Viddal Riley vs. Muhammad Abdullah, 4 rounds, cruiserweights

  • Ladarius Miller vs. Marcos Jimenez, 10 rounds, junior welterweights

  • Lanell Bellows vs. Malcolm Jones, 10 rounds, super middleweights

  • Maurice Lee vs. Ryan Pino, 8 rounds, welterweights

  • Frank Martin vs. Reymond Yanong, 6 rounds, junior welterweights

  • Micky Scala vs. Nate Morrow, 4 rounds, welterweights

  • Rock Myrthil vs. Johnny Rodriguez, 8 rounds, welterweights

  • Kevin Johnson vs. Daniel Echeverria, 8 rounds, welterweights

Feb. 28: Worcester, Mass. (UFC Fight Pass)

  • Irvin Gonzalez vs. Yeuri Andujar, 8 rounds, featherweights

  • Jamaine Ortiz vs. Luis Ronald Castillo, 8 rounds, lightweights

  • Kendrick Ball Jr. vs. Sergio Samuel Castellano, 6 rounds, super middleweights

  • Jalen Renaud vs. Laured Stewart, 4 rounds, junior middleweights

  • Eslih Owusu vs. Maceo Crowder, 4 rounds, junior middleweights

  • Jake Paradise vs. Rogersio Dionizio, 4 rounds, cruiserweights

  • Marisa Belenchia vs. Shawna Ormsby, 4 rounds, female flyweights

Feb. 28: Tijuana, Mexico (FightHubTV.com)

  • Salvador Cervantes vs. Rigo Cruz, 4 rounds, flyweights

  • Jorge Brito vs. Juan De Jesus Angulo Gonzalez, 6 rounds, welterweights

  • Ben Alvarez vs. Jorge Luna, 4 rounds, cruiserweights

  • Darnell Price vs. Juan Carlos Galvan, 4 rounds, cruiserweights

  • James Earl vs. Edson Torres, 4 rounds, lightweights

  • Nico Marchan vs. Jonathan Ramos, 4 rounds, flyweights

  • Jorge Villegas vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights

  • Elias Diaz vs. Edwin Salcido, 4 rounds, welterweights

  • Mario Ramirez vs. Marco Monteros, 6 rounds, featherweights

  • Kevin Torres vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights

Feb. 28: Kissimmee, Fla. (Telemundo)

  • Yomar Alamo vs. Kendo Castaneda, 10 rounds, junior welterweights

  • Christian Camacho vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights

  • Orlando Gonzalez vs. Charlie Serrano, 8 rounds, featherweights

  • Henry Lebron vs. Recky Dulay, 8 rounds, lightweights

  • Deron Thompson vs. Erick Womak, 4 rounds, junior welterweights

  • Julio Solis vs. TBA, 4 rounds, lightweights

  • Angel Lopez vs. TBA, 4 rounds, lightweights

  • Sean Mason vs. TBA, 4 rounds, lightweights

Feb. 28: Trujillo Alto, Puerto Rico

  • Carlos Arrieta vs. TBA, 10 rounds, junior featherweights

  • Angel Aponte vs. Irving Macias, 8 rounds, junior lightweights

  • Xander Zayas vs. Marklin Bailey, 6 rounds, welterweights

Feb. 28: Huntington, N.Y.

  • Cletus Seldin vs. Humberto Martinez, 10 rounds, junior welterweights

  • Carlos Takam vs. Fabio Maldonado, 10 rounds, heavyweights

  • Wendy Toussaint vs. Jermaine Corley, 6 rounds, junior middleweights

  • Alex Vargas vs. Antonio Sanchez, 6 rounds, welterweights

  • Pince Slaughter vs. Ahmet Tuncel, 4 rounds, lightweights

  • Barkim Logan vs. Jackson De Souza, 4 rounds, heavyweights

  • Junior Almonte vs. TBA, 6 or 8 rouds, bantamweights

Feb. 29: Frisco, Texas (DAZN)

  • Mikey Garcia vs. Jessie Vargas, 12 rounds, welterweights

  • Title fight: Kal Yafai vs. Roman "Chocolatito" Gonzalez, 12 rounds, for Yafai's WBA junior bantamweight title

  • Title fight: Julio Cesar Martinez vs. Jay Harris, 12 rounds, for Martinez's WBC flyweight title

  • Joseph Parker vs. Shawndell Winters, 10 rounds, heavyweights

  • Israil Madrimov vs. Charlie Navarro, 10 rounds, WBA junior middleweight eliminator

  • Jesse Rodriguez vs. Marco Sustaita, 10 rounds, flyweights

  • Alexis Espino vs. Delvecchio Savage, 6 rounds, super middleweights

  • Diego Pacheco vs. Oscar Rojas, 6 rounds, super middleweights

  • Leo Ruiz Acevedo vs. Dennis Knifechief, 6 rounds, junior middleweights

Feb. 29: Hockessin, Del.

  • Hank Lundy vs. Ezequiel Fernandez, 8 rounds, lightweights

  • Nicholas Hernandez vs. Michael Crain, 6 rounds, junior middleweights

  • Schmelle Baldwin vs. Sarah Rueda, 4 rounds, female junior middleweights

  • David Murray vs. Austin Marcum, 6 rounds, super middleweights

  • Brima Kamara vs. Jessi Hackett, 4 rounds, welterweights

  • Maurice Horne vs. Antwaun Taylor, 4 rounds, light heavyweights

  • Dhafir Smith vs. Greg Hackett, 4 rounds, light heavyweights

  • Shinard Bunch vs. TBA, 6 rounds, welterweights

  • Eric Hunter vs. TBA, 6 rounds, featherweights

  • Tahmir Smalls vs. Kaywann Sistrunk, 4 rounds, junior welterweights

  • Milton Jeremias vs. TBA, 4 rounds, lightweights

Feb. 29: Newcastle, England

  • Chad Ellis vs. Ellis Corrie, 8 rounds, welterweights

Feb. 29: Maidstone, England

  • Lenny Fuller vs. Berman Sanchez, 8 rounds, junior middleweights

Feb. 29: St. Petersburg, Fla.

  • Gwendolyn O'Neil vs. Laura Ramsey, rematch, 6 rounds, female heavyweights

  • Sonny Duversonne vs. Larry Smith, 6 rounds, super middleweights

  • Jasmine Artiga vs. Myrka Aguayo, 4 rounds, junior bantamweights

  • Ivan Franco vs. Antonio Wattell, 4 rounds, junior welterweights

  • Felix Santana vs. Ayron Palmer, 4 rounds, junior welterweights

  • Jarred Jarvais vs. Fernando Marrero, 4 rounds, featherweights

  • Brandon Moore vs. Nick Pinnock, 4 rounds, heavyweights

  • Iron Alvarez vs. Jorge Luis Santos Guzman, 4 rounds, junior lightweights

  • Joseph Fernandez vs. Ashot Mnatsakanian, 4 rounds, junior welterweights

  • Armando Moran vs. Matthew Knauss, 4 rounds, featherweights

  • Evander Lamourt vs. Leonardo Kenon, 4 rounds, lightweights

  • Arnold Hill vs. Ty McLoed, 4 rounds, light heavyweights

  • Anthony Overby vs. Eric Rodriguez, 4 rounds, junior middleweights


MARCH

March 6: Mexico City (Telemundo)

  • Armando Torres vs. Juan "Pinky" Alejo, 10 rounds, flyweights

March 6: Oviedo, Spain

  • Aitor Nieto vs. Yahya Tlaouziti, 12 rounds, welterweights

March 6: Perth, Australia

  • Jesse White vs. Fano Kori, 8 rounds, middleweights

  • Wes Capper vs. Alexander Bajawa, 8 rounds, middleweights

  • Jackson England vs. Jason Tinampay, 10 rounds, junior lightweights

  • Steve Gago vs. Gesiler AP, 8 rounds, welterweights

March 7: Brentwood, England (ESPN+)

  • Danny Dignum vs. Alfredo Meli, 10 rounds, middleweights

March 7: New York (Fox/Fox Deportes)

  • Adam Kownacki vs. Robert Helenius, 12 rounds, WBA heavyweight eliminator

  • Efe Ajagba vs. Razvan Cojanu, 10 rounds, heavyweights

  • Frank Sanchez vs. Joey Dawejko, 10 rounds, heavyweights

  • Robert Alfonso vs. Carlos Negron, 8 or 10 rounds, heavyweights

  • Zachary Ochoa vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights

  • Steven Torres vs. TBA, 4 rounds, heavyweights

  • Francis Hogan vs. TBA, 4 rounds, middleweights

March 7: Manchester, England (DAZN)

  • Scott Quigg vs. Jono Carroll, 12 rounds, junior lightweights

  • Zach Parker vs. Rohan Murdock, 12 rounds, super middleweights

  • Hughie Fury vs. Pavel Sour, 10 rounds, heavyweights

  • Anthony Fowler vs. Jack Flatley, 10 rounds, junior middleweights

  • Reshat Mati vs. TBA, 6 rounds, welterweights

  • Dalton Smith vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights

  • Jack Cullen vs. TBA, 8 rounds, middleweights

  • Ibrahim Nadim vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights

  • Aqib Fiaz vs. TBA, 6 rounds, lightweights

  • Blane Hyland vs. TBA, 4 rounds, junior bantamweights

March 7: Irving, Texas (Integrated Sports PPV)

  • Sam Clarkson Jr. vs. Israel Duffus, 8 rounds, light heavyweights

  • Evan Holyfield vs. Dylan Carlson, 4 rounds, junior middleweights

  • Tristan Kalkreuth vs. Johnny Jackson, 4 rounds, cruiserweights

  • Jessy Martinez vs. Roberto Young, 6 rounds, welterweights

  • Brandyn Lynch vs. Carlos Rodriguez, 6 rounds, welterweights

  • Robin Safar vs. DeShon Webster, 8 rounds, cruiserweights

  • Patrick Mailata vs. Vaughn Parham, 4 rounds, heavyweights

  • Robert Kevin Garcia vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

  • John Rincon vs. Orlando Collins, 4 rounds, lightweights

March 7: Chihuahua, Mexico (Golden Boy Facebook)

  • Golden Boy Boxing

March 7: Philadelphia

  • Samuel Teah vs. Dieumerci Nzau, 6 rounds, junior welterweights

  • Brandon Robinson vs. Jose Obando, 6 rounds, super middleweights

  • Nahir Albright vs. Andrew Rodgers, 6 rounds, junior welterweights

  • Nafear Charles vs. Joseph Santana, 4 rounds, junior welterweights

  • Laquan Evans vs. Anthony Young, 4 rounds, middleweights

  • Ryan Umberger vs. Estevan Payan, 4 rounds, middleweights

  • Naheem Parker vs. Anthony Carter, 4 rounds, lightweights

  • Victor Medina vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights

March 7: Atlantic City, N.J.

  • Derrick Webster vs. Gabriel Pham, 8 rounds, super middleweights

  • Anthony Young vs. TBA, 8 rounds, welterweights

  • DeCarlo Perez vs. TBA, 6 rounds, super middleweights

  • Thomas Velasquez vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights

  • Isiah Seldon vs. Darryl Bunting, 6 rounds, super middleweights

  • Jeremy Cuevas vs. TBA, 6 rounds, lightweights

  • Christian Tapia vs. Carlos Colon, 6 rounds, junior lightweights

  • Jan Carlos Rivera vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights

  • Benny Sinakin vs. Francisco Neto, 4 rounds, light heavyweights

  • Jeff Lentz vs. TBA, 4 rounds, middleweights

March 12: Miami (UFC Fight Pass)

  • Emmanuel Tagoe vs. Rey Perez, 10 rounds, lightweights

  • Harold Calderon vs. Gustavo Vittori, 8 rounds, welterweights

  • Kali Reis vs. Alma Ibarra, 8 rounds, female welterweights

  • Juan Carlos Carrillo vs. Demetri Bentley, 6 rounds, light heavyweights

  • Andreas Katzourakis vs. TBA, 6 rounds, middleweights

  • Jose Roman vs. TBA, 6 rounds, welterweights

  • Logan Holler vs. Leslie Pope, 6 rounds, female junior middleweights

  • Otar Eranosyan vs. TBA, 6 rounds, lightweights

March 12: Lincoln, R.I.

  • CES Boxing

March 13: Hinckley, Minn. (Showtime)

  • Brandun Lee vs. Camilo Prieto, 10 rounds, junior welterweights

  • Brian Norman Jr. vs. Flavio Rodriguez, 8 rounds, welterweights

  • Alejandro Guerrero vs. Jose Angulo, 8 rounds, lightweights

  • Aram Avagyan vs. Dagoberto Aguero, 8 rounds, featherweights

March 13: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

March 13: Miami

  • Cristofer Rosales vs. Szilveszter Kanalas, 8 rounds, junior bantamweights

  • Melvin Lopez vs. Jeno Tonte, 8 rounds, bantamweights

  • Neslan Machado vs. Vincente Jennings, 8 rounds, featherweights

  • Manuel Correa vs. Dakota Laster, 6 rounds, junior lightweights

  • Jorge Romero vs. TBA, 8 rounds, junior featherweights

  • Josec Ruiz vs. Michael Ogundo, 8 rounds, lightweights

  • Eduardo Perez Diaz vs. Ronald Montes, 6 rounds, junior middleweights

  • Mussa Tursyngaliyev vs. Ezequiel Tevez, 6 rounds, featherweights

  • Siarhei Novikau vs. TBA, 8 rounds, cruiserweights

  • Serik Musadilov vs. Quintel Thompson, 4 rounds, cruiserweights

  • Frank Diaz Jr. vs. Deshawn Kennedy, 4 rounds, junior lightweights

  • Hector Perez vs. Stephen Kirnon, 4 rounds, cruiserweights

  • James Bacon vs. TBA, 6 rounds, welterweights

March 14: New York (ESPN/ESPN Deportes)

  • Title fight: Shakur Stevenson vs. Miguel Marriaga, 12 rounds, for Stevenson's WBO featherweight title

  • Jessie Magdaleno vs. Sakaria Lukas, 10 rounds, featherweights

  • Edgar Berlanga vs. TBA, 8 rounds, super middleweights

March 14: Oxon Hill, Md. (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • James Kirkland vs. Marcos Hernandez, 10 rounds, middleweights

  • Eimantas Stanionis vs. Justin DeLoach, 10 rounds, welterweights

March 14: Bethlehem, Pa.

  • Martino Jules vs.Anvar Yunusov, 8 rounds, featherweights

  • Jonathan Rodriguez vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights

  • Sonny Conto vs. Guillermo Del Rio, 6 rounds, heavyweights

  • Poindexter Knight Jr. vs. Terrance Williams, 6 rounds, junior middleweights

  • James Bernadin vs. Osvaldo Morales, 6 rounds, junior lightweights

  • Khainell Wheeler vs. Vincent Baccus, 6 rounds, super middleweights

  • Christian Bermudez vs. Nicholas Baez, 6 rounds, lightweights

  • Kashin Hutchinson vs. Roy McGill, 6 rounds, welterweights

  • Jahdon Ervin vs. Roudley Lolo, 4 rounds, middleweights

March 14: Toowoomba, Australia

  • Chris Brackin vs. Kyle Freiberg, 10 rounds, junior welterweights

  • Heman Ene-Purcell vs. James Singh, 10 rounds, heavyweights

March 17: New York (ESPN+)

  • Michael Conlan vs. Belmar Preciado, 10 rounds, featherweights

  • Mikaela Mayer vs. Melissa Hernandez, 10 rounds, female junior lightweights

March 19: Hollywood, Calif. (DAZN/RingTV.com)

  • Joet Gonzalez vs. Chris Avalos, 10 rounds, featherweights

  • Lamont Roach Jr. vs. Neil John Tabanao, 10 rounds, junior lightweights

  • Marlen Esparza vs. Lucia Nunez, 6 rounds, female junior bantamweights

  • Richard Acevedo vs. Jeremy Ramos, 6 rounds, junior middleweights

  • Rudy Garcia vs. Andrew Strode, 6 rounds, junior featherweights

  • Jousce Gonzalez vs. Jose Meza, 6 rounds, lightweights

  • Nick Sullivan vs. Marquese Steward, 4 rounds, lightweights

March 20: London (ESPN+)

  • Golden Contract light heavyweight semifinals (Hosea Burton, Liam Conroy, Serge Michel, Ricards Bolotniks; draw TBA)

March 20: Framingham, Mass.

  • Timmy Ramos vs. Carlos Marrero III, 6 rounds, junior lightweights

  • Nelson Perez vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights

  • Tracey Johnson vs. Larry Pryor, 6 rounds, heavyweights

  • Kastriot Xhema vs. Saul Almeida, 4 rounds, super middleweights

  • Wilfredo Pagan vs. Tyrone Luckey, 6 rounds, welterweights

  • Hansen Castillo vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights

  • Angel Gonzalez Jr. vs. Brandon Allen Sagraves, 4 rounds, junior bantamweights

March 21: Riga, Latvia (DAZN)

  • Title fight: Yunier Dorticos vs. Mairis Briedis, 12 rounds, for Dorticos' IBF cruiserweight title, World Boxing Super Series final

March 21: Stockton, Calif. (FightHubTV.com)

  • Quillisto Madera vs. Alexis Gaytan, 6 rounds, middleweights

  • Manuel Jaimes Barreto vs. Adolfo Chavez, 6 rounds, lightweights

  • Jose Guillermo Alvarado vs. Issac Camarillo, 6 rounds, lightweight

  • Giovannie Gonzalez vs. Brandon Cortez, 6 rounds lightweights

  • Jose Maria Carrillo vs. Luis Javier Valdes, 6 rounds, junior featherweights

  • Vincent Avina vs. TBA, 4 rounds, bantamweights

  • Nathan Davis Sharp vs. Daniel Garcia Flores, 4 rounds, super middleweights

  • Marco Arroyo vs. Cesar Sustaita, 4 rounds, junior bantamweights

  • Wade Jones III vs. Gabriel Salinas Barajas, 4 rounds, lightweights

  • Ivan Garcia vs. TBA, 4 rounds, bantamweights

March 21: Montreal

  • Kim Clavel vs. Esmeralda Moreno, 10 rounds, female junior flyweights

  • Terry Osias vs. Javier Saucedo, 8 rounds, light heavyweights

  • Marie-Pier Houle vs. Claudia Rangel, 6 rounds, female welterweights

  • Mazlum Akdeniz vs. Lavisas Williams, 8 rounds, junior welterweights

  • Kane Heron vs. Alejandre Meneses, 8 rounds, light heavyweights

  • Simon Pierre Adde vs. Stivven Dredhaj, 6 rounds, light heavyweights

  • Abed El-Safadi vs. Jakub Laskowski, 4 rounds, junior welterweights

  • Diizon Belfon vs. Alexandros Kirsanidis, 4 rounds, middleweights

March 27: Verona, Italy (DAZN)

  • Title fight: Francesco Patera vs. Devis Boschiero, 12 rounds, for vacant interim WBA lightweight title

  • Luca Rigoldi vs. Gamal Yafai, 12 rounds, for Rigoldi's European junior featherweight title

  • Fabio Turchi vs. TBA, 10 rounds, cruiserweights

  • Serhiy Demchenko vs. Hrvoje Sep, 8 rounds, light heavyweights

  • Samuel Nmomah vs. Christian Arvelo, 8 rounds, junior middleweights

  • Mirko Natalizi vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights

March 27: Philadelphia

  • Stevie Ortiz vs. Damon Allen, 10 rounds, lightweights

  • Frankie Trader vs. Gerardo Martinez, 6 rounds, junior lightweights

  • Christian Carto vs. Roberto Pucheta, 6 rounds, bantamweights

  • Daiyaan Butt vs. Seifullah Jihad Wise, 6 rounds, junior welterweights

  • Thomas Santiago vs. Angel Vasquez, 4 rounds, cruiserweights

  • Christopher Brooker vs. Isaac Rodriguez, 6 rounds, super middleweights

  • Tahmir Smalls vs. TBA, 4 rounds, welterweights

March 28: Quebec City (ESPN/ESPN Deportes)

  • Title fight: Artur Beterbiev vs. Meng Fanlong, 12 rounds, for Beterbiev's IBF/WBC light heavyweight title

  • Janibek Alimkhanuly vs. TBA, 10 rounds, middleweights

March 28: Magdeburg, Germany (ESPN+)

  • Title fight: Dominic Boesel vs. Zac Dunn, 12 rounds, for Boesel's WBA interim light heavyweight title

  • Agit Kabayel vs. TBA, 10 rounds, heavyweights

  • Peter Kadiru vs. TBA, 10 rounds, heavyweights

March 28: Inglewood, Calif. (DAZN)

  • Vergil Ortiz vs. Samuel Vargas, 12 rounds, welterweights

  • Pablo Cesar Cano vs. Michael Perez, 12 rounds, junior welterweights

  • Title fight: Azat Hovhannisyan vs. Jose Sanmartin, 12 rounds, for vacant WBA interim junior featherweight title

  • Rashidi Ellis vs. Sergio Ortega, 10 rounds, welterweights

  • Seniesa Estrada vs. Jacky Calvo, 10 rounds, female junior flyweights

  • Christopher Pearson vs. Gift Chiori, 10 rounds, middleweights

  • Raul Curiel vs. TBA, 10 rounds, welterweights

  • Aaron McKenna vs. Christopher Degollado, 8 rounds, junior middleweights

  • Chris Ousley vs. Jarvis Williams, 8 rounds, middleweights

  • Dalis Kaleiopu vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

March 28: London (DAZN)

  • David Avanesyan vs. Josh Kelly, 12 rounds, for Avanesyan's European welterweight title

  • Ellie Scotney vs. TBA, 4 rounds, female featherweights

March 28: Las Vegas (Showtime)

  • Luis Nery vs. Aaron Alameda, 12 rounds, WBC junior featherweight eliminator

  • Otto Wallin vs. Lucas Browne, 10 rounds, heavyweights

  • Joseph George vs. Marcos Escudero, rematch, 10 rounds, light heavyweights

March 28: Coventry, England

  • Shakan Pitters vs. Chad Sugden, 12 rounds, for vacant British light heavyweight title

  • Sam Eggington vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights

  • Jordan Cooke vs. Michael Green, 6 rounds, welterweights

  • Ishmael Ellis vs. Shaun Cooper, 6 rounds, lightweights

  • Isaac Chamberlain vs. TBA, 8 rounds, cruiserweights

  • Dilly Singh vs. Matt Sen, 6 rounds, cruiserweights

  • River Wilson Bent vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights

  • Tom Collins vs. TBA, 4 rounds, lightweights

  • Lewis Coley vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights

  • Danny Quartermine vs. TBA, 4 rounds, lightweights

  • Michael Hennessy Jr. vs. TBA, 6 rounds, middleweights

March 28: Karlsruhe, Germany

  • Evgeny Shvedenko vs. Rowan Campbell, 12 rounds, super middleweights


APRIL

April 3: Manchester, England

  • Ultimate Boxxer 7, super middleweights (one-night tournament, all bouts 3 rounds, draw TBA): Seb Eubank, Mark Jeffers, Diego Costa, Idris Virgo, Luke Blackledge, Tommy Philbin , Charlie Schofield, Ben Ridings,

April 4: Newcastle, England (DAZN)

  • Lewis Ritson vs. Miguel Vazquez, 12 rounds, junior welterweights

  • Title fight: Geovana Peres vs. Savannah Marshall, 10 rounds, for Peres' WBO women's light heavyweight title

  • Fabio Wardley vs. Simon Vallily, 10 rounds, heavyweights

  • Thomas Patrick Ward vs. TBA, 10 rounds, junior featherweights

  • Kash Farooq vs. TBA, 10 rounds, junior featherweights

April 4: Clackamas, Ore.

  • Layla McCarter vs. Yamila Esther Reynoso, rematch, 10 rounds, female welterweights

  • Abdul Kamara vs. Kevin Davila, 4 rounds, welterweights

  • Chris Johnson vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights

  • Joe Aguilar vs. Dylan Carlson, 4 rounds, super middleweights

  • Bryan Sanchez vs. Daniel Hastie, 4 rounds, lightweights

  • Blaiwas Eaglepipe vs. Jonathan Lira, 4 rounds, junior lightweights

  • Ramon Martinez vs. Roman Avetisyan, 4 rounds, super middleweights

April 4: Worksop, England

  • Mark Bennett vs. TBA, 6 rounds, heavyweights

April 11: Minneapolis (Fox/Fox Deportes)

  • Title fight: Jamal James vs. Thomas Dulorme, 12 rounds, for vacant WBA interim welterweight title

April 11: London

  • Joe Joyce vs. Daniel Dubois, 12 rounds, for vacant European heavyweight title

April 17: Monticello, N.Y.

  • Star Boxing

April 18: London (ESPN+)

  • Michael McKinson vs. Louis Greene, 10 rounds, welterweights

  • Charlie Edwards vs. TBA, 8 or 10 rounds, junior bantamweights

  • Liam Walsh vs. TBA, 8 or 10 rounds, lightweights

April 22: TBA, Australia

  • Tim Tszyu vs. Jeff Horn, 10 rounds, junior middleweights

April 25: Las Vegas (ESPN+/prelims ESPN2)

  • Title fight: Naoya Inoue vs. John Riel Casimero, 12 rounds, IBF/WBA/WBO bantamweight unification

  • Jason Moloney vs. Joshua Greer, 10 rounds, bantamweights

  • Andrew Cancio vs. Tyler McCreary, 10 rounds, junior lightweights

  • Alex Saucedo vs. Sonny Fredrickson, 10 rounds, junior welterweights

April 25: London

  • Samir Ziani vs. Alex Dilmaghani, 12 rounds, for Ziani's European junior lightweight title

April 26: TBA, South Africa

  • Nkosinathi Joyi vs. Ayanda Ndulani, 12 rounds, strawweights


MAY

May 1: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

May 2: Manchester, England

  • Callum Johnson vs. Igor Mikhalkin, 12 rounds, for vacant European light heavyweight title

May 2: Glasgow, Scotland

  • Title fight: Josh Taylor vs. Apinun Khongsong, 12 rounds, for Taylor's IBF/WBA junior welterweight title

May 2: Montreal

  • Dooly's Boxing Series

May 2: Torrelavega, Spain

  • Sergio Garcia vs. Dylan Charrat, 12 rounds, for Garcia's European junior middleweight title

May 6: Rostov-na-Donu, Russia

  • Ruslan Fayfer vs. Dmitry Kudryashov, 12 rounds, cruiserweights

May 8: Kissimmee, Fla. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

May 9: Fresno, Calif. (ESPN/ESPN Deportes)

  • Title fight: Jose Ramirez vs. Viktor Postol, 12 rounds, for Ramirez's WBC/WBO junior welterweight title

May 9: Cardiff, Wales (DAZN)

  • George Kambosas vs.Lee Selby, 12 rounds, IBF lightweight eliminator

May 9: Bilbao, Spain

  • Andoni Gago vs, Gavin McDonnell, 12 rounds, for Gago's European featherweight title

May 15: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

May 16: TBA

  • Title fight: Kudratillo Abdukakhorov vs. Sergey Lipinets, 12 rounds, for vacant IBF interim welterweight title

May 22: Niagara Falls, N.Y. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo


JUNE

June 6: Montreal

  • Dooly's Boxing Series

June 14: Canastota, N.Y.

  • 31st annual International Boxing Hall of Fame inductions


AUGUST

Aug. 14: Miami, Fla. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

Aug. 21: Miami, Fla. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

Aug. 28: Kissimmee, Fla. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo


SEPTEMBER

Sept. 4: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo


OCTOBER

Oct. 2: Niagara Falls, N.Y. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

Oct. 9: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

Oct. 16: Miami (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

Oct. 23: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

Oct. 24: Montreal

  • Dooly's Boxing Series


DECEMBER

Dec. 12: Montreal

  • Dooly's Boxing Series